Ayşenur Asuman UĞUR | Official Website

ÜLKE YEŞİLAYLARI KAPASİTE GELİŞİM PROGRAMI İÇİN İSTANBUL’DA…

ÜLKE YEŞİLAYLARI KAPASİTE GELİŞİM PROGRAMI İÇİN İSTANBUL’DA…
13 Temmuz 2017 - 11:21 'de eklendi ve 112 kez görüntülendi.

“2. ÜLKE YEŞİLAYLARI KAPASİTE GELİŞTİRME PROGRAMI” 34 ülkeden 70 Ülke Yeşilayları temsilcisini İstanbul’da bir araya getirdi. Uluslararası Yeşilay Federasyonu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, “Türk Yeşilayı’nın bağımlılıkla mücadelede artık sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda da bir marka haline geldi” dedi.

Uluslararası Yeşilay Federasyonu’nun Türk Yeşilay Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlediği “2. ÜLKE YEŞİLAYLARI KAPASİTE GELİŞTİRME PROGRAMI” aralarında Arnavutluk, Bulgaristan, Endonezya, Kenya, Kıbrıs, Lübnan, Malezya, Senegal, Çin ve Tanzanya’nın da bulunduğu 34 ülkeden 70 temsilciyi bir araya getirdi. Kapasite geliştirme eğitimleri ile ülkelerin bağımlılık mücadelesi ve bağımlılık politikalarının masaya yatırıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Uluslararası Yeşilay Federasyonu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Mart ayında 97’nci doğum gününü kutlayan Türk Yeşilayı’nın bağımlılıkla mücadelede sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda da bir marka haline geldiğini açıkladı.

Yeşilay bağımlılıklarla mücadelede merkez haline geldi

Türk Yeşilay’ının kalite yönetimine odaklanarak son yıllarda kurumsal yapısını güçlendirdiğini ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı tarafından “Mükemmellik Ödülü” alan ilk ve tek sivil toplum örgütü olduğunu hatırlatan Prof. Karaman, “Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede tüm Türkiye çapında uygulanan önleme programları geliştirerek, geçtiğimiz yıllarda başlatılan rehabilitasyon çalışmaları kapsamında danışmanlık merkezleri kurmaya başladı. Yeşilay, artık bağımlılıklarla mücadelede bilimsel çalışmalar için bir merkez haline geldi. Bu kapsamda Yeşilay, etkili kamu sağlığı kampanyaları ve gelecekte de farklı ülkelerde uygulanabilecek iyi uygulama örnekleri geliştirdi” dedi.

14 proje kabul edildi

İlan ettikleri “Uluslararası Yeşilay Finansal Destek Programı” ile Türk Yeşilay’ının programlarını ve projelerini diğer ülkelere aktarmayı amaçladıklarını vurgulayan Prof. Karaman, “Uluslararası Yeşilay Federasyonu’nun kurulmasına yönelik çabaların bir parçası olarak, ‘2016 Ülke Yeşilayları için Hibe Programı’ geçen yıl başlatıldı. Projenin amacı, Ülke Yeşilayların yapısal, bilimsel ve operasyonel kapasitelerini geliştirmelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olmak. Bu kapsamda, 15 teklif değerlendirilerek 14 finansman için nitelikli teklifler kabul edildi” dedi.

Projeler 2018’in ikinci yarısında tamamlanacak

Bu kasmamda devam eden projelerin 2018 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanacağını açıklayan Prof. Karaman, “Türk Yeşilay Cemiyeti’nin 2017-2019 stratejik planı doğrultusunda, Ülke Yeşilaylarını desteklemeye devam edeceğiz. Yaptığımız bu toplantılarda katılımcılardan bir anket doldurmalarını istedik. Yeni hibe turlarımızı anketten çıkacak yorumlar doğrultusunda oluşturacağız. Yeni döneme ilişkin hibe programımızı Eylül ayında açıklayacağız” dedi.

Bağımlılık ile ilgili ülkelerindeki son gelişmeleri paylaşıldı

Bu yıl ikincisi düzenlenen kapasite geliştirme programı ile uzmanların bağımlılıklarla mücadelenin temellerini aktarmaya çalıştıklarını da ifade eden Prof. Karaman, “Etkinlik boyunca Türk Yeşilay’ının organizasyon yapısını ve ana faaliyet alanlarını anlattık. Tütünün zararlı etkileri üzerine sunumlar gerçekleştirdik. Bunlara ek olarak Bilim Kurulu’nun seçkin üyeleri tarafından alkol ve teknoloji bağımlılığı konulu oturumlar yapıldı. UNDP’nin Sağlık Programı ve STK ilişkileri ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na iliştin detaylar paylaşıldı. Ayrıca alkol/uyuşturucu bağımlılığı ve STK’larda savunuculuk ile ilgili oturumlar düzenledik. Ülke Yeşilay temsilcileri bağımlılık açısından ülkelerindeki son gelişmeleri paylaştılar” diye konuştu.

SON HABERLER
İLGİLİ HABERLER