asumanugur.com
Tvnet Sağlık Raporu

İdlib’de İnsanlık Suçu: Kimyasal Saldırıda 100 Kişi Öldü… AYŞENUR ASUMAN UĞUR

0

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib Kenti’ne geçtiğimiz günlerde kimyasal silahların kullanıldığı hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda çoğu çocuk en az 100 kişinin öldüğü, 500’den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Yaralananların götürüldüğü bir hastanenin vurulduğunun’da kaydedildiği saldırı sonrasında Birleşmiş Milletler şu açıklamayı yaptı: “Bu bir kimyasal silah saldırısıdır. Kimyasal silah kullanmak ve sağlık merkezlerine saldırmak savaş suçudur.”

Temeli insanı koruma anlayışına dayalı ve bebeklerin sağlıklı doğması için çabalayan tıp bir yanda, sağlıklı çocukların kimyasal silahla yapılan saldırılarda öldüğü dünya bir yanda…

Peki tıp dünyası nasıl bakıyor?

Sınıra 30 kilometre uzaklıktaki İdlip’e; Hatay’dan gönderilen onlarca ambulansla, çok sayıda yaralı Türkiye’deki hastanelere taşındı. Türkiye ile Suriye sınırında kimyasal yıkama çadırı kuruldu.

Yaralılar tıbbi duşlarda yıkanırken, Türk sağlık görevlileri kimyasal etkilere karşı özel giysiler giyerken, hastanelerde gerekli önlemler alındı. Türkiye ayrıca bölgeye; kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer kalıntıları tespit edebilen keşif araçları gönderdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Suriye İdlib’de onlarca kişinin boğularak veya nefes alamayarak öldüğü katliamın ardından Türkiye’nin ulaştığı ilk bulguları açıkladı. Bakan Akdağ, saldırıdan sonra Türkiye’ye getirilen yaralılardaki bulguların kimyasal saldırıyı gösterdiğini söyledi.

32 yaralı Türkiye’de
Sağlık Bakanı Akdağ, ayrıca Gaziantep’e 32 kadar yaralının getirildiğini bildirdi. Bakan Akdağ’ın sözlerini, Reuters Haber Ajansı dünyaya son dakika olarak geçti.
Cilvegözü Sınır Kapısı’nda kimyasal çadır kuruldu, yaralılar özel kıyafetler giymiş sağlık ekipleri tarafından muayene edildikten sonra Türkiye’ye alındı.
Dünyayı ayağa kaldıran İdlib’in Han Şeyhun kasabasındaki saldırıda 58 can kaybı var. Saldırıdan etkilenen kasaba sakinlerinin sayısı ise 500’ü buluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.