asumanugur.com
Tvnet Sağlık Raporu

Ayşenur Asuman Uğur kimdir?

Ankara’dan İstanbul’a ziyaret amaçlı geldiğimiz bir yaz ayında ebe olan anneannemin evinde dünyaya gözlerimi açtım.

Şair-Yazar ve TRT mensubu babamın TRT Ankara ve İstanbul’daki görevleri dolayısla çocukluğumun ilk yılları Ankara’da geçti.

İstanbul’da bulunan Çapa Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Türkiye’nin en köklü (145 yıl) liselerinin başında gelen Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum.

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde üniversite hayatıma devam ettim. Sağlık yönetimi ve sağlık eğitimi okuduğum bu fakültede lisans eğitimimi tamamladım.

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hastane İşletmeciliği Bölümü’nde yüksek lisansımı yaptım. Marmara Üniversitesi “Sağlık Yönetimi ” bölümünde “özel öğrenci” olarak doktora dersleri aldım.

İş hayatı ve diğer çalışmalar

İş hayatıma Hastane Dergisi ve Doktor Dergisi yazı işleri bölümünde başladım. Dergilerde yarı zamanlı çalışırken, İstanbul genelinde ilkokul öğrencilerine hijyen eğitimi verilen bir projede eğitmen olarak çalıştım. Bu çalışmada İstanbul’da bulunan yaklaşık 100 ilkokulu Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ziyaret ederek eğitimler verdim.

İlerleyen yıllarda, Özel Erdem Sağlık Grubu’nda iş yaşantıma devam ettim. Bir buçuk yıl çalıştığım grupta hem iletişim hem de eğitim faaliyetlerinden sorumlu olarak görev aldım.

Sağlık sektöründeki çeşitli iş tecrübelerimden sonra iş hayatım Koç Grubu’nda devam etti. Koç Allianz Sigorta Şirketi’nde A’dan Z’ye sağlık sigortası, başvuru ve yenileme alanlarında 2,5 yıl süreyle çalıştım.

İngilizce dil eğitimi almak için bir süre yurt dışına gittim. Döndükten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkez’lerinde erişkinler için kanser, kemik erimesi, beslenme vb. alanlarında eğitimler verdim, eğitim organizasyonları düzenledim. Sağlık meslek lisesinde kadrolu öğretmen olarak çalıştım. Sağlık iletişimi, tıp tarihi ve etik alanlarında dersler verdim.

İlk iş yerim Hastane Dergisi ve Doktor Dergisi’nden aldığım teklif ile basın hayatına geri döndüm. 3 yıl süreyle Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştığım bu dergilerin ardından ulusal medyaya geçiş yaptım.

2013 Eylül ayında Albayrak Medya Grubu’na ait TVNet haber kanalına programcı olarak başladım. Hazırlayıp sunduğum “Sağlık Raporu” isimli programı 4. yılını tamamladı ve 1000 canlı yayını geride bırakarak markalaştı.

Sağlık yönetimi ve sağlık eğitimi alanında uzmanlaşan sağlık yönetim bilim uzmanı ve formasyonlu sağlık eğitimcisi unvanımla sektördeki tek TV programcısı/yayıncı olarak; “Sağlık Raporu” programı; sağlık yönetimi, sağlık eğitimi, koruyucu sağlık, koruyucu hekimlik, halk sağlığı, sağlık politikaları, sağlık bilişimi, teknolojisi, ekonomisi alanına da vurgu yaptığı yayınlar ve sağlık eğitimi veren yönü dolayısıyla sağlık programları arasında farklılaştı ve ekranlardaki seçkin, istikrarlı sağlık programları arasındaki yerini aldı.

Ayrıca TVnet’in üniversite tercih dönemlerinde yayınlanan “Tercih Rehberi” programlarını da hazırlayıp sundum.

Yeni Şafak Gazetesi’nin sağlık sayfalarını hazırladım. www.superhaber.com, MedicalNews, Derin Ekonomi, SkyRoad gibi dergilere yazılar yazdım.

Akademik hayat ve etkinlikler

Akademik hayatıma medya ile eş zamanlı olarak, Bilgi Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi ve Bezmialem Vakıf Üniversiteleri’nde öğretim görevlisi olarak, sağlık iletişimi, medya, sağlık yönetimi alanlarında dersler vererek devam ettim.

Sağlık medyasında sağlık yönetimi ve sağlık eğitimi alanında uzmanlaşan tek TV programcısı ve yayıncı olarak hem devlet hem de vakıf sağlık üniversitelerinde, tıp fakültelerinde seminerler verdim.

Basın davetlisi olarak sayısız tıp kongresi, sağlık ve sigorta yönetimi kongrelerine katıldım. İlgili sektörel fuarlarda bulundum.

Ödüller

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen 2016 Yeşilay Zümrüdüanka Ödülü’ne layık görüldüm.

Sağlık Gönüllüleri Türkiye ve Hospital Manager Dergisi tarafından 2016 yılında düzenlenen “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk” ödüllerinde “En İyi Sağlık Programı” ödülünü aldım.

Güncel durum

TVnet ekranlarında hafta sonu yayınlanan “Sağlık Raporu” programını hazırlayıp sunmaya devam ediyorum.

2017 yılı itibariyle, Biruni Üniversitesi’nde “Sağlık iletişimi/İletişim becerileri” dersleri vererek akademik hayatımı sürdüreceğim.

Hospital Manager Dergisi’nde “Genel Yayın Yönetmenliği” görevini sürdürüyorum. www.saglikturk.net sağlık portalının kurucusuyum ve portalın yayın yönetmeniyim.

*Kongre, zirve ve etkinliklerde profesyonel olarak sunucu ve moderatör olarak görev alıyorum.

*Sağlık İletişimi ve sağlık yönetimi alanında seminerler veriyorum.

*Hastane, hekim, sağlıkla ilgili dernek ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik tanıtım filmi, web sitesi ve her türlü içerik geliştirme ve dergi hazırlama konularında hizmet veriyorum.

*Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği, Sağlık Bilişim Derneği üyesiyim.

*Pertevniyal Lisesi’nden Yetişenler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıyım.

İlgi alanlarım

2003 yılından bu yana “Ney” üflüyorum. Müzik çalışmalarıma hem bireysel hem de grup eşliğinde dinleti/konserler vererek devam ediyorum. Müziğin tedavi edici gücü olduğuna inanıyorum.

 

Ayşenur Asuman UĞUR

Hospital Manager Dergisi/Genel Yayın Yönetmeni

TVnet/Sağlık Programcısı/Sağlık Raporu Programı

www.saglikturk.net/Genel Yayın Yönetmeni

www.asumanugur.com

 

                                                                                                                                                                                                                    
İletişim adreslerim:
Twitter/aasumanugur
Instagram/aasumanugur